Podsumowałyśmy 2016 rok, aby przekonać się, w jaki sposób przychodzą na świat i w jaki sposób są karmione maluszki, których mamami opiekuje się kadra Centrum Rodziny. Chciałybyśmy podzielić się z Wami wynikami naszych obliczeń.

     Nasza Szkoła Rodzenia to przede wszystkim indywidualna praktyka położnej środowiskowo- rodzinnej i poradnia laktacyjna. To również zespół specjalistów z rożnych dziedzin. Każdego roku w „Ksenii” pojawia się wielu przyszłych rodziców, którzy przygotowują się do nowej roli, a później korzystają z naszego wsparcia w życiu swoich pociech.

     W 2016 roku pod naszą opieką były 302 kobiety ciężarne, z któych 264 urodziły w 2016 roku. Blisko 58% z nich urodziło swoje dzieci drogami natury, w tym: 20% – to porody naturalne, 38% – porody fizjologiczne i 3% – porody z użyciem vacuum, a ponad 42% kobiet urodziło przez cesarskie cięcie . W minionym roku odbył się także 1 poród domowy.

     Miałyśmy możliwość zebrania danych dotyczących wskaźnika karmienia naturalnego w okresie wizyt patronażowych (czyli do 8 tygodnia życia dziecka). Wynika z nich, że 99% kobiet karmiło swoje dzieci piersią, w tym 98% z nich powyżej okresu wizyt patronażowych. Niestety nie jesteśmy w stanie zebrać informacji dotyczących czasu powyżej 8 tygodnia życia maluszków, bo jest to etap, na którym kończy się opieka położnej nad kobietą i dzieckiem wynikająca z obowiązujących przepisów. Mamy nadzieję, że każdego roku statystyki będą równie obiecujące i pękamy z dumy!

                                       Dziękujemy Wam za to, że jesteście najlepsze! :)